Польський Закон про іноземців українською мовою (переклад з польської)

739.
Закону про іноземців
від 25 червня 1997

Розділ 1.
Загальні положення.

Стаття 1.

1. Закон визначає правила та умови в’їзду на територію Республіки Польща, проїзду через її територію, перебування на ній і виїзду іноземців з території Республіки Польща, а також компетенцію відповідних органів з цих питань.
2. У разі, якщо питання, охоплені положеннями Закону, регулюються також міжнародними договорами та угодами, обов’язковими для Республіки Польща, при їх вирішенні застосовуються ці договори та угоди.
3. Закон не застосовується, за винятком статті 5 і 96, щодо глав і членів дипломатичних представництв, керівників і членів консульських установ іноземних держав, а також осіб, прирівняних до них на підставі законів, договорів або загальноприйнятих міжнародних звичаїв, на основі взаємності і при наявності у цих осіб відповідних документів.

Стаття 2.

Іноземцем є кожен, хто не має польського громадянства.

Стаття 3.

Іноземець, будучи громадянином двох або більше держав, вважається громадянином тієї держави, паспорт якого є підставою для в’їзду до Республіки Польща.

Стаття 4.

Всякий раз, коли в Законі йдеться про:
1) паспортному документі, – це означає будь-який документ, виданий відповідними властями іноземної держави або міжнародною організацією, який дає право на перетин кордону;
2) візі, – це означає дозвіл відповідного польського органу, видане іноземцю, яке дає право на в’їзд на територію Республіки Польща, проїзд по її території, перебування на ній і виїзд з території Республіки Польща на час, в цілях і на умовах, встановлених в ньому;
3) візі на тимчасове проживання, – це означає документ, виданий іноземцю, який дає йому дозвіл на перебування на території Республіки Польща протягом визначеного в ньому часу;
4) візі на проживання, – це означає документ, виданий іноземцю, який дає йому дозвіл на постійне проживання на території Республіки Польща, зване надалі “поселення”;
5) проїзному документі, – це означає документ, виданий іноземцю відповідним органом влади Республіки Польща, який дає йому право на багаторазовий перетин кордону;
6) тимчасовому проїзному документі, – це означає документ, виданий іноземцю відповідним органом влади Республіки Польща, який дає йому право на одноразове перетин кордону;
7) Женевської конвенції, – це означає Конвенцію про статус біженців, укладену в Женеві 28 липня 1951 (збірник законів 1991 № 119 пп. 515 і 516);
8) Нью-Йоркському протоколі, – це означає протокол про статус біженців, підписаний в Нью-Йорку 31 січня 1967 (збірник законів № 119, пп.517 і 518);
9) країні походження, – це означає державу, громадянином якої є іноземець, а у випадку, коли статус громадянства не вдається встановити або у разі безгромадянства, – то держава, в якій іноземець проживає;
10) країні походження, що забезпечує безпеку іноземцю, – це означає таку країну походження, в якій, з точки зору правової системи та її застосування, а також з точки зору пануючої в ній політичної системи, не мають місця переслідування за расовими, релігійними та національними ознаками , а також за приналежність до певної суспільної групи або політичні переконання, і в якій ніхто з громадян не зазнає переслідувань, і ставлення до них не принижує їх людської гідності;
11) третій країні, що забезпечує безпеку іноземцю, – це означає, така держава, яка, не будучи країною походження, ратифікувала і дотримується Женевську конвенцію, Нью-йоркський протокол і Конвенцію про захист прав людини та основних свободах, укладену в Римі 4 листопада 1950 г . (збірка законів 1993 р № 61 пп. 284 і 28 5), або Міжнародний пакт про громадянські і політичні права, відкритий до підписання в Нью-Йорку 19 грудня 1966 (збірник законів 1977, № 38, пп . 167 і 168), який гарантує доступ до процедури отримання іноземцем статусу біженця.
12) кордоні, – це означає державний кордон Республіки Польща відповідно до закону про охорону державного кордону від 12 жовтня 1990 (збірник законів № 78, п. 461, а також 1997 № 6, п. 31 і № 43 п . 27 1).

Розділ 2.
Перетин кордону.

Стаття 5.

Іноземець може перетнути кордон, а також перебувати на території Республіки Польща, якщо він володіє дійсним паспортним документом і візою і якщо положення цього Договору не говорять про зворотне.

Стаття 6.
1. Іноземець в’їжджаючи на територію Республіки Польща повинен мати і пред’являти на вимогу має на те право відповідного органу фінансові кошти, необхідні для покриття витрат в’їзду на територію Республіки Польща, проїзду через її територію, перебування та виїзду з території Республіки Польща, а також дозвіл на в’їзд до іншої держави чи на повернення в країну походження, якщо такий дозвіл вимагається.
2. Наявність коштів, про які йдеться в п.1, може бути підтверджено шляхом пред’явлення:
1) польської валюти або іноземних засобів платежу, які можна обміняти на законній підставі в Республіці Польща;
2) документів, на підставі яких можна отримати фінансові кошти;
3) запрошення, про які йдеться в статті 15;
4) документа, що підтверджує бронювання та оплату готелю та харчування в Республіці Польща.
3. Наявність в іноземця коштів, необхідних для виїзду, може бути підтверджено також квитком, що дає право на поїздку в країну походження або в іншу державу або ж володінням транспортним засобом.

Стаття 7.
1.Устанавліваются наступні види віз:
1) в’їзна-виїзна;
2) в’їзна-виїзна з правом на роботу;
3) репатріаційної;
4) транзитна.
2. Віза може бути одноразова або багаторазова.
3. репатріаційної віза дійсна на одноразовий в’їзд.
4. У візі визначається термін, який повинен відбутися в’їзд на територію Республіки Польща та час перебування. Вона може також визначати місце перетину кордону, мета перебування, а також інші умови.

Стаття 8.

1. В’їзна-виїзна віза дає право перебувати на території Республіки Польща без права на працевлаштування або іншу виконувану роботу, як це передбачається положеннями Закону про працевлаштування і боротьбі з безробіттям від 14 грудня 1994 (збірник законів № 25 п. 128, № 28 п. 153, № 41 п. 255; № 63 п. 403, № 99 п. 569 та № 107 п. 692).
2. В’їзна-виїзна віза видається на певний термін, не більше, ніж на 6 місяців.
3. Під час перебування, про який йдеться в п. 2, іноземець, що дотримує положення статті 6, п.1, може звернутися з проханням про видачу йому черговий в’їзний-виїзної візи на термін не більше 6 місяців, причому загальний термін перебування на території Республіки Польща на підставі цих віз не може перевищувати 12 місяців з дня першого в’їзду.
4. Положення п. 3 застосовується, відповідно, до іноземців, що знаходяться на території Республіки Польща відповідно до договорів та міжнародними угодами, які передбачають часткову або повну відміну візового режиму.

Стаття 9.

1. В’їзна-виїзна віза з правом на працевлаштування згідно з положеннями Закону про працевлаштування і боротьбі з безробіттям дозволяє іноземцю займатися трудовою діяльністю в період перебування на території Республіки Польща.
2. Віза, про яку йдеться в п. 1, може бути видана іноземцю, який надасть дозвіл займатися трудовою діяльністю на території Республіки Польща. Порядок видачі таких дозволів визначається окремими розпорядженнями.
3. Віза, про яку йдеться в п.1, видається на час, вказаний у дозволі, але не більше, ніж на 12 місяців.
4. Іноземець, який отримав дозвіл на продовження, може звернутися під час терміну дії візи з проханням видати йому чергову в’їзну-виїзну візу з правом на працевлаштування, причому безперервне перебування і трудова діяльність не можуть тривати більше, ніж 12 місяців.

Стаття 10.

1. репатріаційної віза видається іноземцю польської національності або польського походження, який має намір оселитися в Республіці Польща на постійне проживання.
2. репатріаційної віза видається на певний час, але не більше, ніж на 12 місяців. У цей час має відбутися перетин кордону.
3. Від іноземця, що перетинає кордон на підставі репатріаційної візи, не потрібно пред’явлення грошових коштів, про які йдеться в статті 6, за винятком суми, необхідної на проїзд до місця проживання.
4. Особі, яке прибуло до Республіки Польща на підставі репатріаційної візи, може бути надана органами урядової адміністрації або органами місцевого самоврядування допомогу, зокрема, на обзаведення господарством та проживання під час першого року перебування.

Стаття 11.

1. Транзитна віза дає право на проїзд через територію Республіки Польща протягом 2 днів.
2. Транзитна віза може бути видана, якщо іноземець має в’їзну візу в іншу країну.

Стаття 12.

Іноземець зобов’язаний покинути територію Республіки Польща до закінчення терміну дії візи, про що йдеться в статті 8 пп. 2 і 3; статті 9 пп 3 і 4 та статті 11 п. 1, якщо він не отримав дозвіл на проживання в Польщі на певний час.

Стаття 13.

Іноземцю відмовляється у видачі візи, видану йому візу анулюють або відмовляють у в’їзді на територію Республіки Польща, якщо:
1) він був висланий за межі території Республіки Польща, і від дати виконання рішення про висилку пройшло менше двох років, а у випадку, якщо витрати по видворенню несе держава, менше п’яти років;
2) він був засуджений на підставі вироку, що має законну силу;
а) мало місце умисний злочин, вчинений ним у Республіці Польща, карається позбавленням волі на строк не менше трьох років;
б) мало місце злочин, вчинений ним за кордоном і розглядається польським законодавством як ненавмисне;
3) є обгрунтована підозра, що іноземець здійснює діяльність з метою позбавлення Республіки Польща її незалежності, відділення частини її території, насильницької зміни державного ладу або ослаблення оборонної могутності Республіки Польща. У цій діяльності він чи бере участь, або організує її, або ж є членом організації, що її здійснює;
4) є обгрунтована підозра, що іноземець здійснює терористичну діяльність, бере участь у подібній діяльності, організує її або ж є членом організації, яка здійснює цю діяльність;
5) є обгрунтована підозра, що іноземець провозить або проносить через кордон зброю, вибухівку, радіоактивні речовини, наркотичні або психотропні засоби, не маючи на те відповідного дозволу, бере участь у здійсненні такої діяльності, організує її або є членом організації, яка здійснює подібну діяльність;
6) є обгрунтована підозра, що іноземець займається такою діяльністю, яка дозволяє іншим особам нелегально перетинати кордон, бере участь у здійсненні такої діяльності, організує її або є членом організації, що здійснює подібну діяльність;
7) є обгрунтована підозра, що його в’їзд або перебування на території Республіки Польща переслідує іншу, ніж оголошена ним мету;
8) його перебування представляє загрозу громадському здоров’ю;
9) його в’їзд або перебування небажані, оскільки вони представляють загрозу безпеці або обороноздатності держави, або якщо це необхідно для захисту громадського правопорядку.
2. Віза не видається, якщо з дня мав місце відмови минуло менше, ніж 12 місяців, а заявник не повідомив про нові обставини, які обгрунтовують її видачу.
3. Іноземцю може бути відмовлено у в’їзді на територію Республіки Польща, якщо він не виконує умови, викладені в статті 6 п. 1.
4. Іноземцю може бути визначено час перебування на території Республіки Польща, виходячи з наявності у нього фінансових коштів, про які йдеться в статті 6 п.1.
5. Про прийняте рішення з питань, про які йдеться в пп. 1-4, робиться відмітка у паспортному документі іноземця.
6. Рішення, про які йдеться в пп.1-4, підлягають негайному виконанню.

Стаття 14.

Іноземцю, щодо якої застосовуються положення, викладені у статті 13 п. 1, може бути в особливо обґрунтованому випадку видана в’їзна-виїзна віза на певний час. У цьому випадку положення статті 8 п. 3 не застосовуються.

Стаття 15.

1. Запрошення може бути видано:
1) польським громадянином, які проживають на території Республіки Польща;
2) іноземцем, мають посвідку на проживання в Республіці Польща;
3) юридичною особою або організацією, яка не має статусу юридичної особи, з місцеперебуванням на території Республіки Польща.
2. Запрошення повинно містити дані запрошує і запрошеної особи, час його перебування в Республіці Польща, а також зобов’язання запрошує покривати всі витрати, пов’язані з перебуванням запрошеного, включаючи витрати, пов’язані з його можливим лікуванням та видаленням з території Республіки Польща.
3. Запрошення стає дійсним з моменту його реєстрації в книзі обліку запрошень і діє протягом 12 місяців.
4. У книгу обліку запрошень не вносяться відповідні записи, якщо:
1) запрошеним є іноземець, про який йдеться в статті 13 п. 1;
2) матеріальні і житлові умови запрошує свідчать про те, що він не в змозі гарантувати зобов’язання, прийняті ним і зафіксовані в запрошенні;
3) запрошує в минулому не виконав прийнятого на себе зобов’язання, про який йдеться в п.2.
5. Відмова у вчиненні записи в книзі обліку запрошень або її анулювання відбувається шляхом прийняття рішення.
6. У разі, якщо запрошує не виконує прийняті на себе зобов’язання, про які йдеться в п.2, державні витрати, пов’язані з перебуванням іноземця та його видаленням з території Республіки Польща, стягує з запрошує в адміністративному порядку орган, який зробив відповідний запис у книзі обліку запрошень. Нагадування про це у відповідності з діючими правилами запрошуючою стороні не вручається.

Розділ 3.
Дозвіл на тимчасове проживання або на проживання.

Стаття 16.

Іноземцю можна видати:
1) дозвіл на тимчасове проживання;
2) дозвіл на проживання.

Стаття 17.

Дозволи, про які йдеться в статті 16 п.1, видаються, якщо іноземець обгрунтує причини для його проживання на території Республіки Польща протягом більш, ніж 12 місяців. Такими причинами можуть бути:
1) отримання дозволу на працевлаштування;
2) ведення господарської діяльності;
3) навчання;
4) вступ у шлюб з польським громадянином або іноземцем, мають посвідку на проживання.

Стаття 18.

1. Дозвіл на тимчасове проживання надається на термін до 2 років з можливим продовженням, однак не більше, ніж до 10 років.
2. Заява про продовження дозволу, про який йдеться в п.1, має бути подана не пізніше, ніж за 60 днів до закінчення строку дії дозволу.

Стаття 19.

1. Дозвіл на проживання може бути надано іноземцю у разі виконання ним наступних умов:
1) якщо він представить докази наявності міцних сімейних зв’язків або економічних відносин з Республікою Польща;
2) якщо він має в Республіці Польща гарантоване житло і кошти на утримання;
3) якщо він до подачі заяви перебував у Республіці Польща не менше трьох років на підставі дозволу на тимчасове перебування.
2. Іноземцю може бути відмовлено в наданні дозволу, про який йдеться в п.1, якщо виявиться, що він має зобов’язання щодо країни походження або громадян, в ній проживають.
3. Умови, про які йдеться в п.1 пп.2, вважаються виконаними, якщо іноземець має стан або доходи, достатні для покриття витрат на утримання іноземця та членів його сім’ї, які перебувають на його утриманні, або ж він має в Республіці Польща члена або членів сім’ї, які зобов’язані взяти його на утримання і в змозі зробити це, а також має житло, в якому він має намір проживати і представить документ, що підтверджує право на проживання у ньому.
4. Дозвіл на проживання видається на невизначений час.

Стаття 20.

1. Іноземцю, який отримав дозвіл на тимчасове проживання видається посвідчення на тимчасове перебування.
2. Іноземцю, який отримав дозвіл на проживання, видається посвідка на проживання, дійсний протягом 10 років з дня видачі. Після закінчення цього терміну він підлягає обміну.

Стаття 21.

1. Посвідчення на тимчасове перебування і посвідку на проживання підтверджують особу іноземця під час його перебування на території Республіки Польща.
2. Посвідчення на тимчасове перебування і посвідку на проживання разом з паспортним документом дають право іноземцю на багаторазове безвізовий перетин кордону.
3. У документи, про які йдеться в п.1, вписуються перебувають на території Республіки Польща малолітні діти іноземця, а також особи, які перебувають на його утриманні. Вноситься також запис про виконання іноземцем вимоги, пов’язаного з пропискою, про який йдеться в статті 26.
4. У разі придбання іноземцем польського громадянства, відмови йому в праві на тимчасове перебування і проживання або постійного виїзду за кордон він зобов’язаний повернути вищевказані документи видав їх органу.
5. У разі смерті іноземця ці документи відповідно до Положень про акти громадянського стану повинні повернути особи, які заявили про цей факт.

Стаття 22.

1. Іноземцю відмовляється в праві надання дозволу на тимчасове проживання у випадку, якщо:
1) не виконуються положення статті 17;
2) виявляється одна з обставин, зазначених у статті 13 п.1;
2. У іноземця вилучається видане йому дозвіл на тимчасове проживання або йому відмовляється в продовженні цього дозволу у випадках, якщо:
1) змінилися обставини, на підставі яких воно було видане;
2) виявляється одна з обставин, зазначених у статті 13 п.1.
3. У рішеннях, які приймаються з питань, про які йдеться в п.1 або п. 2, має бути визначено час виїзду іноземця з території Республіки Польща.

Стаття 23.

Іноземцю відмовляється у наданні дозволу на проживання в разі, якщо:
1) не виконуються положення статті 19;
2) виявляється одна з обставин, перелічених у статті 13 п. 1.

Стаття 24.

У іноземця може бути вилучено дозвіл на проживання і йому може бути запропоновано покинути територію Республіки Польща у встановлений час у випадку, якщо:
1) він був засуджений за умисний злочин на строк не менше 3 років позбавлення волі вироком, який набрав чинності в Республіці Польща;
2) цього вимагають інтереси обороноздатності або держбезпеки, а також дотримання громадського порядку.
3. У іноземця може бути вилучено дозвіл на проживання, якщо він залишив територію Республіки Польща.

Розділ 4.
Перебування іноземців на території Республіки Польща.

Стаття 25.

Під час перебування на території Республіки Польща іноземець має такі ж права і обов’язки, як і польський громадянин, якщо положення цього Закону або інших законів не передбачають іншого.

Cтатья 26.

Іноземець під час свого перебування на території Республіки Польща підлягає обов’язкової прописки відповідно до правил реєстрації населення.

Стаття 27.

Іноземець, що втратив свій паспортний документ, зобов’язаний негайно заявити про це в поліцію.

Стаття 28.

1. Іноземцю, який має дозвіл на поселення на території Республіки Польща та втратило паспортний документ, а також у разі знищення паспортного документа, або його прострочення видається за його заявою проїзний документ, якщо отримання ним нового паспортного документа не представляється можливим.
2. Проїзний документ видається на той же період, що і виданий дозвіл на проживання.
3. Іноземець зобов’язаний повернути проїзний документ у разі отримання ним паспортного документа.

Стаття 29.

Іноземцю, який має дозвіл на проживання протягом певного часу або на поселення на території Республіки Польща, втратило під час перебування за кордоном свій паспортний документ або проїзний документ, або якщо його документ був знищений або прострочений, видається за його заявою тимчасовий проїзний документ, що дає йому право на в’їзд на територію Республіки Польща, якщо не представляється можливим отримання ним нового паспортного документа.

Стаття 30.

Іноземцю, що знаходиться на території Республіки Польща, який не має паспортного документа, або якщо його паспортний документ був знищений або прострочений, видається за його заявою або за ініціативою компетентних органів тимчасовий проїзний документ, що дає йому право на виїзд з території Республіки Польща, якщо отримання ним нового паспортного документа не представляється можливим.

Стаття 31.

Тимчасовий проїзний документ видається на певний термін, але не більше, ніж на 7 днів.

Розділ 5.
Статус біженця.

Стаття 32.

Іноземцю може бути наданий в Республіці Польща статус біженця в розумінні Женевської конвенції і Нью-Йоркського протоколу, якщо він не придбав цього статусу в іншій державі, яка гарантує йому справжню захист.

Стаття 33.

Іноземцю, домагатися набуття статусу біженця, слід роз’яснити на зрозумілій йому мові порядок і принципи відповідних дій, а також його права та обов’язки.

Стаття 34.

1. Дії з придбання статусу біженця починаються за особистою заявою іноземця. Заява не може бути подано уповноваженою особою.
2. Заява про надання статусу біженця повинно містити персональні відомості про заявника, про його дружині і малолітніх дітей, а також інформацію про країну походження заявника та основних обставинах, що обгрунтовують надання йому статусу біженця.
3. Якщо заява не відповідає вимогам, визначеним у п. 2, і немає можливості для його доповнення, його залишають без розгляду.
4. Заява залишається без розгляду на підставі прийнятого рішення.
5. Про результати неправильного складання заяви, про які йдеться в п. 3, необхідно повідомити іноземцеві.

Стаття 35.

1. Початок процедури з придбання статусу біженця здійснюється шляхом прийняття постанови.
2. Якщо заява була подана іноземцем, німим умовам, визначеним у статті 32, йому відмовляють у прийомі документів на оформлення.
3. Відмовляють в прийомі документів і в тому випадку, якщо іноземець прибув на територію Республіки Польща з безпечної країни походження або третій безпечній країни, а подача ним заяви явно необгрунтована.
4. Відмова почати процедуру відбувається шляхом прийняття рішення.
5. Постанова, про який йдеться в п. 1, або рішення, про яке йдеться в п.4, повинні бути прийняті, з урахуванням статті 36, негайно після подачі заяви.

Стаття 36.

1. У разі виникнення необхідності перевірки обставин, зазначених у заяві іноземця, який прибув на територію Республіки Польща з безпечної країни походження або безпечної третьої країни, або необхідності з’ясування, чи не повідомив чи іноземець, який звернувся із заявою про набуття статусу біженця, фальшивих даних, інформації яких обставин, можна відстрочити ухвалення постанови про прийом документів для оформлення надання статусу біженця або рішення про відмову у прийомі документів на строк, що не перевищує 7 днів, і зобов’язати іноземця перебувати в цей період в певному місці.
2. Якщо після перевірки виявиться, що подану заяву явно безпідставно, слід відмовити в прийомі документів. В інших випадках процедуру слід почати.
3. Якщо після перевірки виявиться, що іноземець повідомив у заяві фальшиві дані, інформацію або обставини, про які йдеться в статті 34 п.2, йому може бути відмовлено в прийомі документів і у в’їзді на територію Республіки Польща. Якщо він перебував на цій території легально, може бути прийнято рішення про його висилку.

Стаття 37.

1. Заява про надання статусу біженця подається при перетині кордону з посиланням на п. 2-4.
2. Іноземець, який доведе, що він не подав заяви під час перетину кордону через обгрунтованих побоювань за своє життя або здоров’я, повинен подати її протягом 14 днів після перетину кордону.
3. Іноземець, який нелегально прибув на територію Республіки Польща повинен подати заяву негайно після перетину кордону. Подача заяви не звільняє іноземця від відповідальності за перетин кордону без необхідного дозволу.
4. Іноземець, легально перебуває на території Республіки Польща, повинен подати заяву протягом 14 днів після отримання повідомлення про виникнення в країні походження обставин, що обґрунтовують надання йому статусу біженця.

Стаття 38.

1. Іноземець, який подав заяву про надання статусу біженця, зобов’язаний підкоритися:
1) діям по його ідентифікації або посвідченням особи, заключающимся, зокрема, у взятті відбитків пальців і фотографуванні;
2) в обгрунтованих випадках, особливо у випадку підозри на інфекційне захворювання, – медичним обстеженням, взяттю аналізів крові і виділень, а також необхідної санітарній обробці одягу і тіла.
2. Витрати по огляду, обстежень та інших дій, зазначеним у пп.1, несе державне казначейство.
3. У разі відмови підкоритися діям, зазначеним у пп.1 п.1, заяву про надання статусу біженця не розглядається. Положення статті 34 пп. 4 і 5 застосовуються відповідно.
4. У разі відмови підкоритися діям, зазначеним у пп.1 п. 2, іноземець не може бути поміщений в табір для осіб, які домагаються надання статусу біженця.

Стаття 39.

1. Іноземцю, у справі якого прийнято постанову про початок процедури з надання статусу біженця, видається віза на тимчасове перебування. Положення статті 8 пп. 2 і 3 не застосовуються.
2. Іноземцю, про який йдеться в пп. 1, який не має паспортного документа, або якщо його паспортний документ був або знищений, або прострочений, видається тимчасове посвідчення особи іноземця.

Стаття 40.

1. Іноземець, у справі якого розпочато процедуру з надання статусу біженця, у разі потреби на час, який знадобиться для винесення остаточного рішення, а у вельми виправданих випадках на період до 3-х місяців з моменту його прийняття, забезпечується:
1) квартирою;
2) харчуванням;
3) медичним обслуговуванням;
4) предметної допомогою;
5) постійної або одноразової грошової допомогою.
2. Послуги, про які йдеться в пп.1, можуть бути реалізовані шляхом розміщення іноземця в таборі для осіб, які домагаються надання статусу біженця.

Стаття 41.

Винесення рішення про надання або відмову в наданні статусу біженця має настати не пізніше, ніж протягом 3 місяців з дня початку процедури.

Стаття 42.

Іноземцю відмовляють у наданні статусу біженця, якщо:
1) він не виконує умов, визначених в Женевській конвенції та Нью-Йоркському протоколі, або отримав статус біженця в іншій державі, яка забезпечує йому справжню захист;
2) орган іншої держави, що є безпечною третьою країною, вніс заяву про його видачу в якості підозрюваного у скоєнні злочину.

Стаття 43.

Іноземцю, якому надано статус біженця, видається проїзний документ, передбачений Женевською конвенцією, а також видається дозвіл на проживання на певний час.

Стаття 44.

Дружині і малолітнім дітям іноземця, якому надано статус біженця, якщо вони перебувають разом з ним на території Республіки Польща, присвоюється статус біженця і видається проїзний документ, передбачений Женевською конвенцією, а також видається дозвіл на проживання на певний час.

Стаття 45.

1. Дозвіл на проживання на певний час, видане іноземцю, про який йдеться у статтях 43 і 44, не може бути скасоване без попереднього позбавлення її статусу біженця. У цьому випадку термін 10 років, про який йдеться в статті 18 п.1, а також положення статті 22 не застосовуються.
2. Дозвіл на поселення, видане іноземцю, про який йдеться у статтях 43 і 44, не може бути скасоване без попереднього позбавлення її статусу біженця.

Стаття 46.

1. Якщо в ході процедури з надання статусу біженця було прийнято рішення про висилку іноземця, реалізація цього рішення підлягає зупиненню на підставі Закону до завершення цієї процедури.
2. Якщо початок процедури з надання статусу біженця настало після прийняття рішення про висилку іноземця, реалізація цього рішення підлягає зупиненню на підставі Закону до завершення цієї процедури.
3. Положення пп. 1 і 2 не застосовуються, якщо рішення про висилку було ухвалене у зв’язку з появою якого-небудь з обставин, вищезазначених у статтях 32 і 33 Женевської конвенції.

Стаття 47.

За обставин, визначених у статті 46, іноземця поміщають в охоронюваному таборі, про який йдеться у п. 1 статті 59. Положення пп. 2 і 4 статті 59 та статті 60 застосовуються відповідно.

Стаття 48.

1. Іноземця можна позбавити статусу біженця, якщо виникне будь-яка з обставин, згаданих у Женевської конвенції, що виправдовують позбавлення біженця захисту, предусматриваемой цією конвенцією.
2. У рішенні про позбавлення статусу біженця може бути прийнято постанову про закінчення дії дозволу на проживання на визначений термін чи про скорочення періоду, на який видано дозвіл. У цьому випадку у вирішенні належить визначити термін виїзду іноземця з території Республіки Польща.

Стаття 49.

1. Іноземець, що добивається надання статусу біженця або ж якому надано цей статус, може вільно спілкуватися з представником Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців, зокрема, звертатися до нього в будь-який час з проханням про допомогу.
2. Представник Управління Верховного Комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців, за своєю заявою і з письмової згоди іноземця, про якого йдеться в п.1, має право на отримання від органів, що здійснюють процедуру з надання або позбавлення статусу біженця, інформації про її хід , зокрема, про прийняті рішення та постановах. Про право на вираження згоди або незгоди надолужити повідомити іноземцю при подачі ним заяви про надання статусу біженця.
3. Інформація, зокрема, персональні дані, отримані відповідно до цієї статті, можуть бути використані виключно для цілей, про які йдеться в статті 35 Женевської конвенції.
4. Органи Республіки Польща будуть вживати всілякі зусилля з метою полегшення Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців виконання його завдань згідно зі статтею 35 Женевської конвенції.

Розділ 6.
Притулок.

Стаття 50.

1. Іноземець може за своєю заявою отримати притулок в Республіці Польща у випадку, якщо це необхідно для забезпечення йому захисту або продиктовано вищими інтересами Республіки Польща.
2. Іноземцю, якому надано притулок, одночасно дається дозвіл на проживання.

Стаття 51.

1. Іноземець може бути позбавлений притулку, якщо:
1) зникли причини, за якими він отримав притулок;
2) він здійснює діяльність, спрямовану проти обороноздатності країни, її безпеки або громадського порядку.
2. Рішення про позбавлення притулку одночасно є підставою для припинення дії наявного дозволу на проживання. У цьому рішенні необхідно встановити дату виїзду іноземця з Польщі.

Розділ 7.
Депортація іноземців.

Стаття 52.

1. Іноземець може бути депортований з території Республіки Польщі в разі, якщо:
1) він знаходиться на ній без відповідного дозволу на в’їзд або перебування;
2) виникає якесь обставина, відзначена в статті 13 п.1;
3) іноземець не має коштів, необхідних для оплати витрат на перебування,
4) він працевлаштувався або виконував роботу, не маючи на те відповідного дозволу або згоди, або зробив іншу діяльність без отримання відповідного дозволу.
2. Іноземець, якому надано притулок або дозвіл на проживання, може бути депортований тільки після позбавлення притулку або скасування дозволу на проживання.
3. Іноземець, що має статус біженця, наданий йому в Республіці Польща, може бути депортувати тільки після того, як він буде позбавлений цього статусу або ж виникнуть обставини, про які йде мова в статті 32 Женевської конвенції.

Стаття 53.

1. Іноземця можна депортувати в країну, в якій він може бути переслідуваний за расовими, релігійними та національними ознаками, за приналежність до певних суспільних груп, за політичні переконання або підданий тортурам або нелюдському, принижуючому його зверненням, або покаранням такого роду.

Стаття 54.

1. У рішенні про депортацію точно визначається дата депортації іноземця з території Республіки Польща. У рішенні може бути також визначено маршрут прямування і конкретне місце перетину кордону.
2. Видача рішення, про який йде мова в п.1, підтверджується записом у паспортному документі іноземця або проїзному документі.
3. Рішення про депортацію може бути здійснено в екстреному порядку, за винятком випадків депортації іноземця, що має статус біженця.
4. Рішення про депортацію відповідно до законодавства припиняє дію візи, призупиняє дозвіл на проживання на зазначений період, а також на працевлаштування або виконання іншої роботи іноземцем. У разі депортації іноземця, що володіє статусом біженця, визнаному за ним в Республіці Польща, без позбавлення його цього статусу, стаття 45 п.1 не застосовується.

Стаття 55.

1. У рішенні про депортацію можна призначити іноземцю місце його проживання до дати депортації і зобов’язати його систематично відзначатися в органах, зазначених у рішенні.
2. Іноземець не може виїхати з вказаного місця проживання без згоди органу, який прийняв рішення про депортацію.

Стаття 56.

У іноземця, щодо якого прийнято рішення про депортацію, беруться відбитки пальців і робиться його фотографія.

Стаття 57.

Іноземець, стосовно якої прийнято рішення про депортацію, може бути негайно вивезений на державний кордон Республіки Польща, на кордон, в аеропорт або в морський порт держави, в яку здійснюється депортація, якщо:
1) цього вимагають причини, пов’язані з обороноздатністю, безпекою держави або охороною громадського порядку;
2) він не виїхав з території Республіки Польща в період, позначений у вирішенні про депортацію.

Стаття 58.

1. Іноземець, щодо якого виникають обставини, що обгрунтовують його депортацію, або якщо він не виконує вимог, визначених у рішенні про депортацію, може бути затриманий на час, що не перевищує 48 годин. Затриманому іноземцю забезпечуються права, передбачені Кримінально-процесуальним кодексом для затриманих осіб.
2. Негайно після затримання іноземця необхідно виступити з клопотанням про прийняття рішення про його депортацію або почати дії по доставці його на кордон, а в разі виникнення обставин, про які йде мова в статті 59 пп. 1 і 2, виступити з клопотанням про розміщення іноземця в охоронюваному таборі або про застосування відносно його арешту в цілях депортації.
3. Якщо протягом 48 годин з моменту затримання, іноземцю не вручено копії постанови про мотиви його розміщення в охоронюваному таборі або застосування щодо його арешту в цілях депортації, він підлягає негайному звільненню.

Стаття 59.

1. Якщо негайний вивіз іноземця на кордон неможливий і виникають обґрунтовані побоювання, що він буде ухилятися від виконання рішення про депортацію, він може бути поміщений в охоронюваний табір до часу виконання цього рішення.
2. Якщо виникають обґрунтовані побоювання, що іноземець не підкориться розпорядженням, чинним в охоронюваному таборі, або якщо іноземець, що перебуває в охоронюваному таборі, покине його без дозволу, з метою подальшої депортації до нього може бути застосований арешт на період, необхідний для виконання рішення про депортації.
3. Якщо іноземець нелегально перетнув кордон і не має паспорта, його необхідно розмістити в охоронюваному таборі, а якщо виникають обставини, визначені в п.2, – застосувати арешт з метою подальшої депортації на період, необхідний для встановлення його особи або реалізації рішення про депортацію .
4. Іноземці, що перебувають в охоронюваному таборі або заарештованого в цілях депортації, необхідно негайно звільнити, якщо зникли причини, що обгрунтовують застосування цих заходів, або якщо протягом 90 днів з моменту його затримання не виконано рішення про депортацію.

Стаття 60.

1. Іноземець не підлягає розміщенню в охоронюваному таборі або арешту з метою депортації, якщо це може призвести до виникнення загрози його життю або тяжких наслідків для його родини.
2. Якщо того вимагає стан здоров’я іноземця, який перебуває в охоронюваному таборі або під арештом у цілях депортації, необхідно помістити його до відповідного медичного закладу.
3. Приймаючи постанову про приміщенні іноземця в охоронюваний табір або його арешт в цілях депортації, необхідно:
1) проінформувати відповідне дипломатичне представництво або консульська установа – на вимогу іноземця, якого це стосується;
2) проінформувати опікунська суд, якщо виникає необхідність заснувати опіку над його дітьми;
3) проінформувати особа, зазначена іноземцем,
4) вжити необхідних заходів з метою охорони його майна.
4. Іноземця необхідно проінформувати на зрозумілій йому мові в письмовій формі про його права, про вжиті щодо нього заходи і рішеннях.

Стаття 61.

1. Іноземцю, щодо якої застосоване необгрунтоване затримання, приміщення в охоронюваний табір або арешт з метою депортації, має бути виплачена з державної скарбниці компенсація за заподіяну моральну та матеріальну шкоду.
2. Дії, про які йде мова в п.1, з виплати компенсацій за необґрунтоване засудження, арешт або затримання реалізуються відповідно до Кримінально-процесуальним кодексом.

Стаття 62.

1. Фінансові витрати, пов’язані з депортацією, покриваються за рахунок іноземця, з урахуванням п.3, а також згідно зі статтею 15 та пп. 2 і 6.
2. До витрат, про які йде мова в п.1, відносяться зокрема:
1) видатки на оплату проїзду іноземця до державного кордону Республіки Польща, межі, морського порту або аеропорту держави, куди слід іноземець, або куди він доставляється;
2) витрати, пов’язані з конвоюванням іноземця;
3) адміністративні витрати, пов’язані з депортацією іноземця.
3. Якщо депортація іноземця провадиться за причини працевлаштування або інший виконуваної ним роботи без необхідного дозволу і злагоди, витрати, про які згадується в п.1, покриває роботодавець.
4. Фінансові кошти, про які згадується в пп. 1 і 3, в рамках положень про примусове виконання адміністративного рішення про належну грошовій сумі стягує орган, який приймає рішення про депортацію. Особі, що покриває витрати, не вручається повідомлення, передбачене відповідними положеннями.

Стаття 63.

Якщо оплата, про яку йде мова в статті 15 п.6 і статті 62, не може бути стягнута, то вона покривається з державної скарбниці.

Розділ 8.
Облік іноземців.

Стаття 64.

1. Дані про іноземців, щодо яких з’являються будь-які обставини, зазначені у статті 13 п.1, накопичуються в списку іноземців, перебування яких на території Республіки Польща небажано, званому далі “списком”.
2. У списку зазначаються персональні дані іноземця, а також правове та фактичне обгрунтування занесення до списку.

Стаття 65.

1. Дані, що містяться в списку, можуть бути надані органам, про які йде мова в статті 90 п. 2, підпункт 1 -3, і органам, які здійснюють контроль, а також суду і прокурору, ведучому попереднє слідство про злочин, по якому пред’явлено суспільне обвинувачення, і Головному адміністративному суду.
2. Персональні дані іноземця, що містяться в списку, можуть бути надані воєводі, а також керівнику польського дипломатичного представництва або консульської установи.
3. Персональні дані, що знаходяться в списку, не можуть бути надані для використання у статистиці.

Стаття 66.

Персональні дані іноземців, які отримали статус біженця, яким надано притулок, а також іноземців, які домагаються статусу біженця або надання притулку, підлягають охороні на основі принципів, визначених в окремих положеннях, причому ці дані не можуть бути без письмової згоди зацікавленої особи надані владі, а також громадським установам країни походження.

Стаття 67.

Компетентні органи проводять у справах іноземців:
1) реєстрацію поданих візових заяв та прийнятих з цих питань рішень,
2) реєстрацію рішень про депортацію, а також реєстрацію осіб, депортованих з Республіки Польщі,
3) реєстрацію поданих заяв про надання дозволу на проживання на певний період і прийнятих з цих питань рішень,
4) реєстрацію поданих заяв про надання дозволу на проживання та прийнятих з цих питань рішень,
5) реєстрацію поданих заяв про надання статусу біженця та прийнятих з цих питань рішень,
6) реєстрацію поданих заяв про надання притулку і прийнятих з цих питань рішень,
7) ведення реєстру запрошень, про які йде мова в статті 15.

Розділ 9.
Відповідальність перевізника.

Стаття 68.

1. Іноземцю, який прибув на борту повітряного чи морського судна і якому заборонений в’їзд на територію Республіки Польща, перевізник зобов’язаний забезпечити без будь-яких перешкод виїзд за його рахунок, а якщо іноземець не має на то коштів, то за рахунок перевізника.
2. Іноземцю, про який йде мова в п. 1, може бути заборонено залишати судно або виїжджати з території Республіки Польща на борту іншого судна.
3. Якщо безперешкодний виїзд іноземця неможливий або особливо ускладнено, можна зобов’язати іноземця, якому не дозволено в’їзд на територію Республіки Польща, перебувати до від’їзду в певному місці.
4. Рішення, про які йде мова в пп. 2 і 3, підлягають негайному виконанню.
5. Витрати, пов’язані з перебуванням іноземця, про якого йдеться в п. 3, несе перевізник в тому випадку, якщо іноземець не виконує умови в’їзду, визначені у статті 5, або не має дозволу, про який йде мова в статті 6 п. 1. В інших випадках ці витрати покриваються за рахунок державної скарбниці.
6. На перевізника, який привіз на територію РП іноземця, який не виконує умов в’їзду, визначених у статті 5, або не має дозволу, про який йде мова в статті 6 п.1, накладається адміністративне стягнення у розмірі 5 тис. Злотих за кожне перевезене обличчя.

Розділ 10.
Рада з питань біженців.

Стаття 69.

Рада з питань біженців, іменований далі “Радою”, є касаційним органом, що розглядає рішення і постанови, що видаються міністром внутрішніх справ і адміністрації у справах про надання або позбавлення статусу біженця.

Стаття 70.

1. По справах, що належать до компетенції Ради, йому належать права органу вищого рівня в розумінні положень адміністративно-процесуального кодексу.
2. Рада приймає рішення також у справах відновлення слідства, його припинення, зміни, а також підтвердження недійсності виданих ним же рішень.

Стаття 71.

1. До складу Ради входить 12 членів, призначуваних на п’ятирічний термін головою Ради Міністрів, у тому числі по 4 з числа кандидатів, представлених міністром закордонних справ та міністром юстиції. Кожен з міністрів представляє 8 кандидатів.
2. Членом Ради може бути особа, яка має польське громадянство і користується всією повнотою цивільних прав.
3. Члени Ради призначаються з числа осіб, що володіють різнобічними знаннями в області теорії і практики та пов’язаних з проблематикою біженців. Як мінімум половина членів Ради повинна мати вищу юридичну освіту.

Стаття 72.

1. Голова Ради Міністрів може зняти з посади члена Ради виключно у разі:
1) відмови від виконання ним своїх функцій;
2) тривалої хвороби, яка унеможливлює виконання ним своїх функцій;
3) засудження на основі правомочного вироку за вчинення умисного злочину;
2. У разі зняття з посади члена Ради або його смерті голова Ради Міністрів призначає нового члена Ради на період до кінця даного терміну повноважень.

Стаття 73.

1. Роботою Ради керує Голова.
2. Голови Ради вибирають члени Ради зі свого складу більшістю голосів, в точно такому ж порядку вони можуть знімати його з займаної посади.
3. Рада приймає рішення групами у складі 3 осіб, призначуваних Головою.
4. Рішення приймаються більшістю голосів. Член групи, яка приймає рішення, не може утриматися від голосування.
5. При підписанні документа по прийнятому рішенню член вказаної групи має право висловити свою окрему думку, повідомивши, в якій частині і в чому саме він не згоден з рішенням.

Стаття 74.

1. Роботодавець, у якого працював член Ради, на його прохання повинен надати йому відпустку без збереження змісту на час виконання ним своїх функцій.
2. Службовці державних установ, а також співробітники цивільної служби мають право, після закінчення роботи в Раді, повернутися на займані ними раніше посади, а якщо це неможливо, то на посади рівноцінні.

Стаття 75.

1. Адміністративно-технічні послуги Раді надає канцелярія Голови Ради Міністрів.
2. Голова Ради Міністрів своїм розпорядженням надає Раді організаційний статус, а також визначає внутрішньовідомчий регламент і основу оплати праці її членів.

Розділ 11.
Основи дій і компетенції органів.

Стаття 76.

1. Дії у справах, врегульованим Законом, здійснюються відповідно до положень адміністративно-процесуального кодексу, якщо положення Закону не передбачають іншого.
2. Дії у справах, врегульованим Законом, але належать до компетенції керівників польських дипломатичних представництв та консульських установ, здійснюються відповідно до положень Закону від 13 лютого 1984 “Про функції консулів ПНР” (збірник законів № 9, п. 3 4), якщо положення даного Закону не визначають іншого порядку.

Стаття 77.

Орган може відступити від обгрунтування рішення, виданого на підставі положень цього Закону, якщо того вимагають інтереси оборони і безпеки держави або охорони громадського порядку.

Стаття 78.

1. Контроль за наявністю в іноземця документів (паспортних документів, дозволів і засобів, про які йде мова в статті 5 і 6) здійснює прикордонна охорона, а у випадку, про який йде мова в статті 8 п.3, – воєвода.
2. Міністр внутрішніх справ і адміністрації спільно з міністром фінансів та міністром закордонних справ визначає своїми розпорядженнями суму коштів, про які йде мова в статті 6 п.1, а також докладний порядок документування їх наявності у іноземця.
3. Рада Міністрів може своїми розпорядженнями ввести відносно іноземців – громадян деяких держав – обов’язок оплачувати витрати, пов’язані з в’їздом на територію РП, а також визначати розмір оплати і органи, відповідальні за її стягування настільки, наскільки це є необхідним для збереження основи взаємності в відносинах з цими державами.

Стаття 79.

1. Візи на тимчасове перебування у Польщі, а також транзитні візи видають за кордоном керівники польських дипломатичних представництв, а також консульських установ, в країні – воєводи, на підвідомчій території яких знаходиться іноземець, а в особливих випадках – коменданти погранпереходов прикордонної охорони.
2. Візи на тимчасове перебування в Польщі з правом на роботу видають керівники польських дипломатичних представництв та консульських установ, за місцем проживання іноземця. У випадку, визначеному в статті 9 п. 4, віза видається воєводою, на підвідомчій території якого працює іноземець.
3. репатріаційної візи видають керівники польських дипломатичних представництв та консульських установ, виходячи з місця проживання іноземця після отримання згоди міністра внутрішніх справ і адміністрації.
4. Візи на тимчасове перебування в РП у випадку, про який йде мова в статті 14, видають органи, визначені в п.1, за згодою міністра внутрішніх справ і адміністрації.
5. Рішення про відмову у видачі візи, яка може бути видана керівником польського дипломатичного представництва та консульської установи, або комендантом погранперехода прикордонної охорони, не може бути оскаржене.
6. Візи на тимчасове перебування в РП, про які йде мова в статті 39 п. 1, видає міністр внутрішніх справ і адміністрації.
7. Іноземцю, що знаходиться на території РП, у разі втрати паспортного документа, його псування або його прострочення, віза замість втраченої відновлюється в новому документі на прохання іноземця органом, що її видав. Візу, яку перш (до цього) видало польське дипломатичне представництво, консульська установа або комендант погранперехода прикордонної охорони може відновити воєвода, виходячи з місця знаходження іноземця.

Стаття 80.

Рішення:
1) про відмову у в’їзді на територію РП видають коменданти погранпереходов прикордонної охорони;
2) про анулювання візи видають воєводи, на підвідомчій території яких знаходиться іноземець, або коменданти погранпереходов прикордонної охорони;
3) про визначення часу перебування, про який йде мова в статті 13 п.4, видають коменданти погранпереходов прикордонної охорони.

Стаття 81.

Внесення запрошень до реєстру запрошень або відмова в реєстрації здійснюється воєводою, на підвідомчій території якого знаходиться або проживає запрошуючий.

Стаття 82.

1. Дозвіл на проживання на певний час, за винятком, передбаченим у статті 85 п.6, а також карту тимчасового перебування видає або відмовляє у видачі воєвода, на підвідомчій території якого знаходиться іноземець.
2. Іноземець, який перебуває за кордоном, звертається з проханням про отримання дозволу, про який йде мова в п. 1, то через польське дипломатичне представництво або консульська установа за місцем знаходження іноземця; іноземець, що знаходиться на території РП, звертається з проханням на ім’я воєводи, на підвідомчій території якого знаходиться.
3. Воєвода, який видав дозвіл, згадане в п.1, має право його продовжити або анулювати.
4. Рішення, про які йде мова в пп. 1 і 3, воєвода видає після отримання думки коменданта воєводської поліції.
5. Дозвіл на проживання дає, відмовляє у дозволі на проживання чи анулює його міністр внутрішніх справ і адміністрації, він же видає карту постійного проживання.
6. Іноземець подає прохання про видачу йому дозволу, згаданого в п. 5, через воєводу, на підвідомчій території якого він планує проживати.

Стаття 83

1. Подорожній документ видає або відмовляє в його видачі воєвода, на підвідомчій території якого знаходиться іноземець, а в особливо важливих для іноземця випадках – міністр внутрішніх справ і адміністрації.
2. Тимчасовий шляховий документ видає або відмовляє в його видачі:
1) за кордоном – керівник польського дипломатичного представництва чи консульської установи;
2) в країні – воєвода, на підвідомчій території якого знаходиться іноземець, а в особливих випадках – комендант погранперехода прикордонної охорони.

Стаття 84.

Рішення про приписі іноземцю перебування в певній місцевості на основі статті 36 п.1 приймає орган, уповноважений приймати постанови про початок оформлення і надання статусу біженця.

Стаття 85.

1. Рішення у справах про надання або позбавлення статусу біженця, а також у справах, про які йдеться в статті 34 п.4, статті 35 пп.2 і 3, а також у статті 38 п. 3, приймає міністр внутрішніх справ і адміністрації .
2. Іноземець подає прохання про надання статусу біженця, з урахуванням п.4, коменданту прикордонного контрольного пункту Прикордонної Охорони в місці перетину кордону, а іноземець, про який йдеться в статті 37 п.3, подає прохання коменданту прикордонного контрольного пункту Прикордонної Охорони, найближчого до місця перетину кордону. Іноземець, про який йдеться в статті 37 пп. 2 і 4, подає прохання безпосередньо міністру внутрішніх справ і адміністрації.
3. Дії, про які йдеться в статті 38 п. 1, виконує сам або доручає їх виконання орган, уповноважений приймати постанови про початок процедури оформлення та надання статусу біженця.
4. Міністр внутрішніх справ і адміністрації призначає своїм розпорядженням комендантів прикордонних контрольних пунктів Прикордонної Охорони, уповноважених приймати прохання про надання статусу біженця, а також проводити процедури оформлення у справах про надання статусу біженця, у тому числі допит осіб, які домагаються даного статусу, і контроль їх документів, а також виконувати дії, про які йдеться в статті 38 п.1 пп.1, з наданням їм права приймати постанови, про які йдеться в статті 35 п.1, а також видавати візи на перебування, про які йдеться в статті 39 п. 1.
5. Тимчасове посвідчення особистості іноземцю видає орган, який прийняв постанову про початок процедури надання статусу біженця.
6. Іноземцю, який отримав статус біженця, шляховий документ, передбачений Женевською конвенцією, а також дозвіл на проживання протягом певного терміну видає і продовжує міністр внутрішніх справ і адміністрації.
7. Рішення та постанова міністра внутрішніх справ і адміністрації про надання або позбавлення статусу біженця можуть бути оскаржені в Раді.
8. Міністр внутрішніх справ і адміністрації визначає своїм розпорядженням квоту, а також порядок і детальні правила визнання і припинення надання послуг, про які йдеться в статті 40 п.1.
9. Міністр охорони здоров’я і соціального забезпечення за погодженням з міністром внутрішніх справ і адміністрації визначає своїм розпорядженням детальні умови і спосіб проведення перевірок, про які йдеться в статті 38 п.1 пп.2.
10. Міністр внутрішніх справ і адміністрації своїм розпорядженням створює і ліквідує табори для осіб, які домагаються надання статусу біженця.
11. Міністр внутрішніх справ і адміністрації визначає своїм розпорядженням умови, яким повинні відповідати табори для осіб, які домагаються надання статусу біженця, а також режим перебування в даних таборах.

Стаття 86.

Рішення у справах про надання і позбавлення притулку в Республіці Польща приймає міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром закордонних справ.

Стаття 87.

1. Рішення про висилку іноземця за своєю ініціативою або за клопотанням місцевого начальника делегатурах Відомства охорони держави, коменданта воєводської поліції або коменданта відділу Прикордонної Охорони воєвода, на підвідомчій території якого знаходиться іноземець.
2. Дії, про які йдеться в статті 56, виконують органи, які ініціювали питання про висилку іноземця, а в разі прийняття рішення за його ініціативою воєводою – місцевий комендант воєводської поліції.
3. Виконання обов’язків по доставці іноземця до кордону або до аеропорту чи морського порту держави, в яку він висилається, покладається на коменданта воєводської поліції, де знаходиться іноземець.

Стаття 88.

1. Затримання, про який йдеться в статті 58, виробляє поліція або Прикордонна Охорона.
2. Постанова про зміст іноземця в охоронюваному таборі або під арештом з метою подальшої депортації приймає відповідний районний суд за місцем перебування воєводи, уповноваженого видавати постанови про депортацію, за пропозицією воєводи або поліції, а також Прикордонної Охорони.
3. Постанова, про який йдеться в п. 2, протягом 7 днів може бути оскаржено до відповідного воєводському суді. Суд розглядає скаргу без затримки.
4. Розгляд справ, про які йдеться в пп. 2 і 3, проводиться відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу.

Стаття 89.

1. Охоронювані табори для іноземців створює і ліквідує своїм наказом міністр внутрішніх справ і адміністрації, одночасно призначаючи коменданта: або воєводської поліції, або відділу Прикордонної Охорони, в чиєму веденні знаходиться такий центр.
2. Утримання під арештом з метою подальшої депортації проводиться в приміщеннях, які визначаються наказом міністра внутрішніх справ і адміністрації.
3. Міністр внутрішніх справ і адміністрації визначає своїм розпорядженням умови, яким повинні відповідати охоронювані табори і місця утримання під арештом з метою подальшої депортації, а також режим перебування в таких таборах і місцях утримання під арештом.
4. Нагляд за правильністю виконання постанови про приміщенні іноземця в охоронюваному таборі або взяття його під арешт з метою подальшої депортації виробляє прокурор.

Стаття 90.

1. Реєстр, про який йдеться в статті 64, виконує головний комендант Прикордонної Охорони.
2. Доповнення і зміни до реєстру вносить головний комендант Прикордонної Охорони за своєю ініціативою або за клопотанням:
1) головного коменданта поліції;
2) начальника Відомства охорони держави;
3) начальника Військово-інформаційних служб;
4) керівника польського дипломатичного представництва або консульської установи.
3. З метою внесення запису до реєстру:
1) суд, який засудив іноземця за злочин, про який йдеться в статті 13 п.1 пп.2 а), повідомляє про це орган, провідний реєстр, направляючи виписку з вступив в силу вироку;
2) воєвода, який прийняв рішення про висилку, повідомляє про це орган, провідний реєстр, направляючи виписку з остаточного рішення про депортацію.

Стаття 91.

Реєстри, про які йдеться в статті 67 пп.1-6, а також облік, про який йдеться в статті 67 п. 7, ведуть органи, що приймають рішення по цих справах у першій інстанції.

Стаття 92.

1. Рішення у справах, про які йдеться в статті 68 пп.2 і 3, приймає місцевий комендант прикордонного контрольного пункту Прикордонної Охорони.
2. У тому випадку, коли поведінка іноземця, якому відмовлено у в’їзді на територію Республіки Польща дає підставу вважати, що він може являти собою загрозу безпеці на міжнародних повітряних або морських лініях, комендант відповідного прикордонного контрольного пункту Прикордонної Охорони за клопотанням уповноваженого представника транспортного перевізника і за рахунок перевізника забезпечує супровід іноземця на борту повітряного або морського судна.
3. Грошовий штраф, про який йдеться в статті 68 п.6, на транспортного перевізника накладає воєвода за поданням коменданта прикордонного контрольного пункту Прикордонної Охорони, де іноземцю було відмовлено у в’їзді.

Стаття 93.

1. Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром закордонних справ своїм розпорядженням визначає особливі правила і процедуру розгляду по наступним справах:
1) видача віз, запрошень та дозволів на безвізове перебування;
2) видача дозволів на проживання протягом певного терміну, а також на поселення;
3) видача колійних документів і тимчасових колійних документів;
4) надання статусу біженця;
5) надання притулку;
6) депортація іноземців з території Республіки Польща;
7) здійснення реєстрації іноземців, перебування яких на території Республіки Польща небажано;
8) ведення реєстрів та обліку.
2. Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром закордонних справ своїм розпорядженням затверджує:
1) зразки віз, запрошення, документів постійного і тимчасового виду на проживання, колійного документа, тимчасового колійного документа, тимчасового посвідчення особи іноземця, а також зразки заяв на їх видачу;
2) зразки реєстрації запрошень, реєстрів, про які йдеться в статті 67 пп.1-6, а також реєстру, про який йдеться в статті 64.

Стаття 94.

1. Документи посвідок на постійне і тимчасове проживання, шляхові документи, тимчасові дорожні документи, інші шляхові документи, передбачені Женевською конвенцією, а також тимчасові посвідчення особи іноземця видаються після оплати відповідних зборів.
2. Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром фінансів своїм розпорядженням визначає розмір зборів, що стягуються в країні за видачу документів, про які йдеться у статті 1, порядок їх справляння, умови та перелік пільгових оплат, а також звільнення від оплати, умови збільшення оплат у разі втрати або знищення документів з вини їх власника, а також документи, необхідні для отримання права на пільгову оплату та звільнення з неї.

Стаття 95.

Рада Міністрів своїм розпорядженням визначає список визнаних благополучними з погляду безпеки держав походження і безпечних третіх країн.

Стаття 96.

1. Міністр закордонних справ за погодженням з міністром внутрішніх справ і адміністрації своїм розпорядженням визначає документи, про які йдеться в статті 1 п.3, так само як і порядок і особливі правила надання віз особам, зазначеним у відповідному приписі, а також органи, уповноважені видавати візи.
2. Міністр закордонних справ за погодженням з міністром внутрішніх справ і адміністрації може своїм розпорядженням звільнити осіб, зазначених у статті 1 п.3, від необхідності отримання віз.

Стаття 97.

1. Рада міністрів своїм розпорядженням визначає особливі правила і порядок надання органами державної адміністрації допомоги, про яку йдеться в статті 9 п.4, особам, які прибувають в Республіку Польща на основі репатріаційних віз.
2. Порядок надання допомоги органами територіального самоврядування визначають рад гмін.

Стаття 98.

Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром закордонних справ може визначити умови, за яких з урахуванням особливих обставин іноземець може перетнути кордон Республіки Польща без виконання обов’язків, зазначених у статтях 5 і 6.

Стаття 99.

Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням із зацікавленими міністрами може визначити своїм розпорядженням інші, крім передбачених, умови перетину кордону Республіки Польща та перебування на її території для іноземців, що працюють у сфері міжнародного транспорту, іноземців, які прибувають до Республіки Польща в службових цілях, а також для військовослужбовців і цивільних осіб Збройних Сил іноземних держав.

Стаття 100.

1. Міністр внутрішніх справ і адміністрації здійснює нагляд за в’їздом на територію Республіки Польща проїздом через її територію, перебуванням на ній і виїздом іноземця з РП.
2. Міністр внутрішніх справ і адміністрації контролює вирішення питань, про які йде мова в п.1, що відносяться до компетенції польських дипломатичних представництв та консульських установ.
3. Рішення, прийняті комендантами прикордонних пунктів, з питань, зазначених у цьому Законі, можуть бути скасовані Головним комендантом прикордонної охорони РП.

Стаття 101.

У вирішенні питань, про які йде мова у цьому Законі, не застосовується стаття 8 Закону від 22 березня 1992 про загальну адміністрації місцевих органів управління (збірник законів № 21, п. 123, від 1992 № 75, п. 328, від 1995 № 74, п. 368 і від 1996 № 1996 р п. 498).

Стаття 102.

Міністр внутрішніх справ і адміністрації щорічно до 31 березня подає до Сейму інформацію про застосування Закону у сфері репатріації та реалізації зобов’язань Республіки Польща, що випливають з Женевської конвенції і Нью-Йоркського протоколу.

Розділ 12.
Положення кримінального законодавства.

Стаття 103.

Особа, вилучати з метою подальшого присвоєння чи присваивающее собі належить іноземцю паспорт, посвідка на проживання, вид на тимчасове перебування, документ особи без громадянства, тимчасовий документ особи без громадянства, тимчасове свідоцтво, яке засвідчує особистість особи без громадянства, передбачене Женевською конвенцією, або використовує такий документ, обкладається штрафом, обмеженням волі або позбавленням волі терміном до 2 років.

Стаття 104.

1. Особа, що порушує положення статей 12, 21 пп. 4 і 5, а також статті 27 чи розпорядження і заборони, зазначені в рішенні, про який йде мова в статті 54, або не покидающее територію Республіки Польща в період, визначений рішенням, прийнятим на підставі статті 22 або статті 24 п.1, обкладається штрафом.
2. Вирок набуває чинності на підставі існуючих положень про хід розгляду справ про правопорушення.
3. Рішення про кримінальну відповідальність, прийняте в ході розгляду, має бути негайно виконано.

Розділ 13.
Зміни в діючих положеннях.

Стаття 105.

У Законі від 15 лютого 1962 року щодо польському громадянстві (збірник законів № 10, п. 49, від 1975 № 17, п. 94 і від 1990 № 34, п. 198) набирають чинності такі зміни:
1) у статті 8 п. 1 та статті 9 п.1 після слів: “в Польщі” додаються слова: “на підставі дозволу на постійне місце проживання”;
2) стаття 12 п. 2 пропонується в такій редакції: “2. репатріантів є особа, яке прибуло в Польщу на підставі репатріаційної візи. Порядок і підстава видачі репатріаційної візи визначається положеннями Закону про іноземців від 25 червня 1997 (збірник законів № 114 п.739) “;
3) після статті 18 додається стаття 18а в редакції: “стаття 18а. Президент Республіки Польща визначає своїм розпорядженням особливі підстави і порядок розгляду справ про прийняття або зміну польського громадянства, а також зразки довідок і анкет “.

Стаття 106.

У Законі від 13 лютого 1984 року щодо функціях консулів Польської Народної Республіки (збірник законів № 9 п.3 4), стаття 23 п.1 пп.2 пропонується в такій редакції:
“2) надання віз на проживання, проживання з правом працевлаштування іноземцям, які планують виїхати до Республіки Польща в якості репатріантів або транзитників.

Стаття 107.

У Законі від 29 листопада 1990 року про паспортах (збірник законів від 1991 № 2 п. 5) набирають чинності такі зміни:
1) анулюється стаття 14;
2) п. 3 статті 15 представлений у наступній редакції:
“3. Міністр внутрішніх справ і адміністрації за погодженням з міністром закордонних справ визначає своїм розпорядженням зразки та порядок видачі паспортів, документів, необхідних для їх отримання, а також порядок дій співробітників прикордонної охорони у випадках виявлення будь-яких невідповідностей в паспортах при проходженні прикордонного контролю “.

Стаття 108.

У Законі від 11 травня 1995 про Головне адміністративному суді (збірник законів № 74 п. 368 та № 104 п. 515, а також від 1997 № 75 п. 471 та № 106 п. 679) пп.5 статті 19 представлений в такій редакції:
“5. Надання віз і дозволів на перетин іноземцем державного кордону, а також дозволів на їх видачу, дозволів на проживання протягом певного періоду, отримання притулку та видворення з території Республіки Польща, за винятком випадків, що стосуються іноземців, легально перебувають в Республіку Польща “.

Розділ 14.
Положення перехідне і заключне.

Стаття 109.

1. Іноземець, який прибув на територію Республіки Польща в період з 01 січня 1992 року по 31 грудня 1996 на підставі отриманого перед в’їздом дозволу на постійне місце проживання, виданого на підставі статті 13 Закону, про яку йдеться в статті 112, і перебуває на території безперервно, може до 31 грудня 1998 оформити польське громадянство.
2. Для оформлення польського громадянства на підставі умов, зазначених у п.1, необхідно заповнити документи на ім’я міністра внутрішніх справ і адміністрації.
3. Міністр внутрішніх справ і адміністрації приймає рішення про визнання іноземця громадянином Польщі у разі виконання ним наступних умов:
1) заявник є поляком за національністю або має польське походження;
2) заявник має в Республіці Польща постійне місце проживання та фінансове забезпечення; в даному випадку відповідно застосовується положення статті 19 п. 3;
3) заявник не підпадає під жодне з обставин, зазначених у статті 13 п.1, пп.2 – 6.
4. Рішення міністра внутрішніх справ і адміністрації не підлягає оскарженню в Головному адміністративному суді.
5. У разі прийняття обома батьками польського громадянства в порядку, зазначеному в п. 1, громадянство Польщі автоматично отримують і їхні діти. Якщо громадянство Польщі в порядку, зазначеному в п.1, отримує тільки один з батьків, то діти приймають громадянство Польщі тільки за умови згоди другого з батьків, вираженого у відповідному документі, поданому на ім’я воєводи або керівника польського дипломатичного представництва або консульської установи.
6. Прийом дитини до громадянство за виконанні йому 16 років настає відповідно до п.5 з його згоди.
7. Особа, яка прийняла польське громадянство в порядку, зазначеному в п.3, користується всіма правами, що стосуються, згідно з положеннями Закону, придбання польського громадянства у разі репатріації або визнання його репатріантом.
8. Особа, що втратила польське громадянство в порядку, зазначеному в даній статті, не може знову отримати його у випадку репатріації.
9. Рада Міністрів визначає, своїм розпорядженням, детальний порядок дій у справах, про які йде мова в цій статті, а також зразок заяви та документи, які повинні бути до нього прикладені.

Стаття 110.

1. Документи і дозволи, видані на підставі чинних до теперішнього часу положень, зберігають термін своєї дії на вказаний період, з урахуванням п. 2.
2. Іноземець, який має посвідку на проживання в момент набрання чинності цього Закону, отримує дозвіл на постійне проживання. Термін перебування на території Польщі на підставі посвідки на постійне проживання зараховується до періоду, про який йдеться в статті 8 п. 1 та статті 9 п. 1 Закону про польському громадянстві від 15 лютого 1962 (збірник законів № 10 п. 49 і від 1975 року № 17 п. 94, від 1990 № 34 п. 198). Документи на постійне місце проживання, видані перед набуттям чинності цього Закону, підлягають обміну в період до 6 місяців з дня початку його дії.
3. Кожен раз, коли в діючих правилах йдеться про дозвіл на постійне проживання, під цим необхідно розуміти дозвіл на постійне місце проживання.
4. Протягом 3 років з дня набрання чинності Законом положення статті 19 п.1 пп. 3 не діє. У зазначений період іноземець може отримати дозвіл на постійне місце проживання на підставі документованого безперервного трирічного перебування на території Республіки Польща.

Стаття 111.

1. Процедура, розпочата перед набуттям чинності цього Закону і не закінчена до цього часу, ведеться відповідно до колишніх правилами і положеннями.
2. Процедура визнання або позбавлення статусу біженця, розпочата перед набуттям чинності цього Закону і не закінчена до цього часу, ведеться до її закінчення в даній інстанції відповідно до колишніх правилами і положеннями.

Стаття 112.

1. Закон про іноземців від 29 березня 1963 втрачає свою силу (збірник законів від 1992 року № 7 п. 30 і № 25 п. 112, а також від 1995 року № 23 п. 120).
2. До опублікування виконавчих положень, передбачених Законом, однак не більше, ніж протягом шести місяців, залишаються в силі колишні виконавчі положення, видані на підставі Закону, про які йдеться в п. 1, якщо вони не суперечать цьому Закону.

Стаття 113.

Закон входить в силу після закінчення тримісячного терміну з дня його опублікування за винятком:
1) п.1 статті 85, який набирає чинності після закінчення 14 днів з дня опублікування;
2) статті 69-75, а також п.7 статті 85, які набирають чинності з 01 січня 1999 року.

Президент Республіки Польща: А.Кваснєвський

About Admin